Як захистити від забудови парк, сквер або лісопарк
Наразі поширені негативні практики з роздавання органам місцевого самоврядування територій парків, скверів, лісопарків та подальшої часткової або повної забудови цих зелених зон. На жаль, такі випадки продовжують поширюватись і мають місце по Україні.
В цій статті ми розповімо, як можна захищати ваші сквер, парк, зелену зону від забудови. Бо їх часто забудовують без повного пакета документів, а після будівництва пробують легалізувати будівлі.
З чого слід почати, щоб захистити парк від забудови
Для того, щоб ефективно захищати парки, сквери, лісопарки та інші рекреаційні зони населених пунктів, слід почати зі з’ясування офіційного статусу цих зелених територій.
Те, що ви вважаєте парком або історично було парком, не завжди так само зазначено в офіційних документах. Оскільки наявність зеленої зони ще не означає, що це парк/сквер/лісопарк/тощо, бо статус цих територій визначають органи місцевого самоврядування.
Перевірте інформацію про парк або сквер у публічних джерелах
Для початку слід з’ясувати, чи є ця територія парком/сквером/лісопарком/тощо.
Цю інформацію можна перевірити у публічних джерелах:
- Необхідно перевірити на сайті відповідного органу місцевого самоврядування, чи давався статус цьому парку/скверу (перелік місцевих рад тут; зробити пошук стосовно наявності рішення органу місцевого самоврядування про визначення статусу. Шукати можна за словами: “рішення, статус, зелена зона, зелені насадження, парк, сквер” — приклад рішення).
- Перевірити зелену зону на Генеральному плані міста. Для цього на сайті міської ради треба знайти рішення про генеральний план (оберіть ваше місто в переліку сайтів міськрад; введіть у пошуковик фразу “генеральний план”). Після цього в рішенні про генплан або плані зонування знайти графічний додаток “Основне креслення”. По цьому додатку переглянути, чи це зелена зона, які її межі та найменування.
- На сайті відповідної обласної ради (перелік тут) необхідно зробити пошук щодо можливого віднесення цих територій до екомережі області. Шукати можна по фразі: “екологічна мережа” (приклад у Дніпропетровській області — читайте тут).
Важливо! У випадку, якщо на генплані міста ваша зелена зона відображена, як громадської чи житлової забудови, але вам відомо, що ця територія тривалий час є зеленою зоною, то про законність зміни генерального плану можна прочитати ТУТ.
Подайте запит на доступ до публічної інформації
Якщо інформація у публічних джерелах відсутня або є недостатньою, можна подати запит на доступ до публічної інформації.
Його можна зробити як у паперовій, так і в електронній формі на електронну пошту відповідного органу або скориставшись сервісом ”Доступ до правди”.
Вам необхідно обрати ваш регіон та зробити відповідні запити до міської та обласної рад. Приклади запитів відносно парку, скверів, зелених зон.
З’ясуйте, хто проводить забудову на території парку
У випадку, якщо ви вже з’ясували, що ця територія є парком/сквером/лісопарком/тощо, та бачите, що йде будівництво, далі необхідно з’ясувати хто і на якій підставі проводить забудову:
1) На Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва перевірити, чи є дозвіл на будівельні роботи (пошук можна робити у розділі “об’єкти будівництва на карті”, де на карті України відображаються місця відносно яких видавались дозвільні документи);
2) Перевірити на кого відводилась земельна ділянка на цій території і чи є права на неї у третіх осіб (сайт публічної кадастрової карти України, яка наразі не активна, але натомість є — відкриті дані земельного кадастру; кадастрова карта земельних ділянок України; аналітична система «Опендатабот»);
3) Перевірити чи є дозволи на благоустрій, видалення зелених насаджень тощо (сайт відповідного органу місцевого самоврядування; пошук здійснювати за фразами: “видалення, порушення, благоустрій, заміна зелених насаджень”). Приклад надання дозволу на видалення зелених насаджень — читайте тут.
ГО «Платформа громадський контроль» також має успішні кейси із захисту території лісопарку Дружби у м. Дніпрі. Про яку можливо дізнатись більше тут.
З текстом позовної заяви ГО «Платформа громадський контроль» по захисту лісопарку Дружби можна ознайомитись тут. З заявою про зміну предмета позову — тут.
Норми законодавства щодо забудови парків та інших зелених зон
Якщо вам на цьому етапі вдалось з’ясувати, кому саме виділили земельну ділянку/надали дозвіл на роботи, треба оцінити питання законності відповідних рішень/дій.
Варто звернути увагу на наступні норми права.
До об’єктів благоустрою населених пунктів належать:
1) території загального користування:
а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки — пам’ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики (підп. а п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”).
Читайте також: Як захистити занедбану культурну спадщину в Україні
Об’єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством (частина 1 статті 14 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”).
Визначення термінів парк/сквер/лісопарк/тощо міститься у Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 № 105.
Відповідно до абзацу 5 п. 6.8 ДБН Б.1-1-22~2017 “Склад та зміст плану зонування”, зона розміщення лугопарків, лісопарків, гідропарків (Р-3-2) відповідає меті організації зони, що полягає в збереженні цінних природних особливостей ландшафту, створенні умов для відпочинку населення з максимальним виявленням особливостей ландшафту і мінімальним впливом на природне середовище.
Дізнатися більше: Як боротися з незаконною забудовою в Україні
Варто звернути увагу, що ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України прямо забороняє надавати дозвіл на відведення ділянки, якщо місце її розташування не відповідає:
- вимогам законодавства;
- генеральному плану населеного пункту та іншій містобудівній документації;
- схемі землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;
- проєктам землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 53 Земельного кодексу України, на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Увага!
Отже, у випадку, якщо парк/сквер/лісопарк/тощо має відповідний статус, що також закріпленій у відповідній містобудівній документації, то відведення частини його території, а також її забудова НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.
Що варто робити для захисту території парку від забудови
Для того, щоб мати можливість ефективно захистити територію від забудови, варто здійснювати комплекс заходів.
- Зібрати команду. Варто розпочати з пошуку однодумців та розподілу задач між членами команди.
- Проводити громадські ініціативи та залучати місцевих жителів. Захистити територію допомагає активна участь громадян у вуличних акціях, створенні петицій, місцевих ініціативах, загальних зборах, громадських слуханнях та інших заходах.
- Шукати та залучати професійних екологів та екологічних організацій. Взаємодія з потужними природоохоронними організаціями може допомогти з методичною та практичною підтримкою заходів зі збереження територій.
- Використання юридичних механізмів. Звернення до суду для захисту прав зі збереження територій від незаконної забудови (оскарження рішень/договорів оренди землі/речових прав на землю; оскарження дозволів на благоустрій/будівельні роботи/тощо)
Увага! Звернення до суду вимагатиме значних зусиль з підготовки та потребуватиме залучення професійної правничої допомоги.
Перед зверненням до суду варто врахувати, що екологічні організації мають право на оскарження, але доволі складним питанням є визначення юрисдикції спору.
У постанові Верховного Суду від 25.10.2023 р. по справі № 910/4235/22 викладена наступна позиція: «З урахуванням наведеного, суд касаційної інстанції вважає, позивач є природоохоронною організацією, яка відповідно до положень Орхуської конвенції та Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «має право на представництво у суді екологічних інтересів суспільства та окремих його членів з метою захисту порушених екологічних прав людини та громадянина або з метою усунення порушень вимог екологічного законодавства».
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування