Громадські організації

Як громадські організації захищають суспільні інтереси

Захист суспільного інтересу — це одна з основних місій громадських організацій, які можуть ефективно захищати права громадян. Захист суспільного інтересу полягає у тому, щоб відстояти права людей щодо проінформованості про усі зміни, які відбуваються в їхньому місті. Наприклад, це стосується зміни тарифів, благоустрою певної території, прозорості щодо витрат бюджетних коштів або внесення змін до генплану.

Небайдужі та активні громадяни можуть впливати на рішення посадовців щодо забудови зелених зон, захищати від знищення пам’ятки архітектури чи ініціювати припинення діяльності заводу, який забруднює повітря або не має дозвільних документів. Жителі громади мають право брати участь в обговореннях щодо подібних питань та мають бути попереджені про такі зміни.

Як громадські організації захищають суспільні інтереси у судах

Захист зелених зон від забудови

Одна з організацій, які сприяють захисту суспільного інтересу, — ГО «Захистимо Протасів Яр». Її створив Роман Ратушний, який загинув на війні у 2022 році. Київська організація захищала від забудови Протасів Яр.

У неї є багато судових кейсів, які стосуються захисту зеленої зони — визнання недійсним договору оренди, містобудівні питання, захист рішень Київської міськради, щоб ця територія залишилася незабудованою.

Саме активні та небайдужі громадяни, які об’єдналися у громадську організацію, змогли захистити паркову зону та отримали для неї статус заказника, тобто природоохоронної території. У 2020 році завдяки роботі активістів Київська міськрада повернула Протасовому Яру статус зеленої зони. Також суд визнав, що дозвіл на забудову цієї території був незаконним. Якби громадяни не відстояли паркову зону, її б забудували багатоповерхівками.

Читайте також: Як захистити від забудови парк, сквер або лісопарк

Попри те, що це хотіли зробити з порушенням закону, прокуратура не діяла так активно, як ця громадська організація.

Захист суспільних інтересів щодо збереження культурної спадщини

Ще один яскравий приклад — фундація спадщини Терещенків та її залученість до захисту інтересів у справі садиби Терещенків у Києві. Садиба Терещенків — це будівля, де розміщувалась Директорія УНР. Станом на 2024 рік вона перебуває у занедбаному стані майже 15 років.

У 2023 році Велика Палата Верховного Суду винесла рішення щодо того, щоб повернути садибу громаді.

Захист суспільних інтересів у сфері екології

Також є приклад організації «Екологія Право Людина». У них є кейс щодо захисту прав дельфінів, яких тримали у дельфінарії. Заклад не мав дозволів, а також там не було належних умов для їхнього утримання. Інспекція не реагувала на цю ситуацію, тому організація звернулась до суду та наполягала на тому, щоб розважальний заклад припинив свою діяльність.

У суді розглядали питання про те, що екологічна організація не може захищати подібні інтереси, бо це має робити держава. Проте Велика Палата розтлумачила Орхуську конвенцію таким чином, що ГО має відповідні права. Фактично це був прецедент по захисту екологічного інтересу громадської організації.

Кейс щодо захисту прав абонентів телефонної компанії у Португалії

Один із міжнародних кейсів щодо захисту прав споживачів стався у Португалії.Громадська організація “Deco” подала позов проти телефонної компанії, яка вирішила стягувати плату з абонентів за активацію телефонних викликів.

Організація захищала права усіх абонентів, а не окремих людей. Ця справа закінчилася укладанням мирової угоди, за умовами якої компанія зобов’язалася нараховувати абонентам додаткові безплатні хвилини для дзвінків у вихідні дні протягом кількох місяців.

На цьому прикладі зрозуміло, що одна людина, яка зазнала збитків від незаконних дій компанії, навряд розпочала б судовий процес.

Навіть якби вона це зробила, то не отримала такого результату. Це той випадок, коли індивідуальне звернення є недоцільним.

***

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Сподобалось? Поділися!

Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

0 коментарів

*Помилка

Завантаження Captcha...


Період перевірки reCAPTCHA закінчився. Будь ласка, перезавантажте сторінку.

*Помилка

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь