Містобудування

Як захистити свої права у сфері благоустрою

Благоустрій є важливим аспектом урбанізму, оскільки він безпосередньо впливає на якість життя жителів міста, естетичний вигляд міських просторів та їхню функціональність. Благоустрій — це не тільки про лави поблизу вашого будинку, бруківку чи пішохідні доріжки, це величезний каталог різних громадських об’єктів. 

Благоустрій це, у першу чергу, про зовнішній вигляд та комфорт міського простору для жителів міста. Тому саме від небайдужості та активної громадянської позиції залежить, чи буде місто «зеленим» або «закатаним у бетон».

До об’єктів благоустрою належать: 

  • території загального користування:
  • парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
  • пам’ятки культурної та історичної спадщини;
  • майдани, площі, бульвари, проспекти;
  • вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;
  • пляжі;
  • кладовища;
  • інші території загального користування;
Благоустрій прибудинкової території

Також це:

  • прибудинкові території;
  • території будівель та споруд інженерного захисту територій;
  • території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території за договорами.

Читайте також: Як знести незаконний МАФ

Від реалізації тих чи інших проєктів об’єктів благоустрою може залежати як буде виглядати сквер, парк, бульвар біля вашого будинку, а також чи будуть влаштовані велосипедні доріжки та яким чином це буде зроблено.

Права місцевих жителів у сфері благоустрою

Права громадян у сфері благоустрою населених пунктів, передбачені Законами України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», які включають:

1. Право на інформацію. Громадяни мають право бути інформованими про всі плани, проєкти та дії у сфері благоустрою, які можуть вплинути на їхнє життя. Це стосується доступу до проєктів рішень, які підлягають обговоренню, та обов’язок органів влади інформувати громадськість про це.

2. Право на участь у прийнятті рішень. Громадяни мають право активно брати участь в обговоренні та прийнятті рішень у сфері благоустрою. Це включає можливість вносити пропозиції та зауваження до проєктів, які стосуються благоустрою їхнього населеного пункту.

Дізнатися більше: Як оскаржити містобудівну документацію

3. Право на оскарження. Громадяни мають право оскаржувати рішення та дії органів влади, якщо вважають, що вони порушують їхні права або інтереси. Вони можуть звернутися до суду для захисту своїх інтересів.

Оновлені лавочки у Дрогобичі

Верховним Судом у постанові від 20 квітня 2022 року по справі № 804/1885/18 було захищено право громадянина на участь у прийнятті рішень у сфері благоустрою:

«86. За таких обставин та вимог законодавства, колегія суддів констатує, що відповідачі повинні були у встановленому законом порядку, до затвердження проєкту благоустрою його замовником, проінформувати населення…  …про заплановані заходи з благоустрою території міста… …і забезпечити можливість практичної реалізації громадянами — членами територіальної громади цього населеного пункту наявного у них права щодо обговорення вищевказаного проєкту благоустрою та надання пропозицій, отримання обґрунтованої відповіді на них»

З чого почати захист прав у сфері благоустрою

Захист прав у сфері благоустрою слід розпочати зі з’ясування того, які саме роботи планують проводити на конкретній території.

Що відомо про те, як проходять громадські слухання щодо затвердження проєкту містобудівної документації

Перевірити інформацію у відкритих джерелах

Для того, щоб з’ясувати, чи існують плани, проєкти благоустрою, варто перевірити цю інформацію у публічних джерелах: 

Подати запит на публічну інформацію

Якщо інформація у публічних джерелах відсутня або є недостатньою, варто подати запит на отримання публічної інформації. Його можна надіслати у паперовій або електронній формі на пошту відповідному органу, або за допомогою сервісу «Доступ до правди».

Якщо плануються роботи для організації благоустрою, а жодної інформації (плани, проєкти, візуалізація, графічні матеріали) не оприлюднили та не проінформували про це, можна звернутись з заявою про надання інформації і про проведення консультацій щодо проєктів благоустрою. 

Паркан на Набережній Перемоги у Дніпрі

ГО «Платформа громадський контроль» теж має успішні кейси по захисту прав у сфері благоустрою:

  • виконком Дніпровської міськради у 2021 році дозволив яхт-клубу «Січ» проводити роботи з благоустрою території прибережної зони по вул. Набережної Перемоги. Посадовці віддали для будівельних робіт близько 20 гектарів землі. Суд визнав, що рішення виконкому було незаконним;
  • на сайті органу місцевого самоврядування оприлюднили проєкт рішення та планували надати дозвіл на проведення робіт з благоустрою пляжних зон приватній компанії. Але жодних проєктів, візуалізації, графічних матеріалів не оприлюднили та не проінформували населення. Згідно з проєктом рішення планували залучити співробітників комунальних служб для захисту забудовників від місцевих жителів.

Проте суд першої та апеляційної інстанцій став на бік громадської організації та визнав незаконною бездіяльність виконкому щодо того, що населення не було проінформоване про роботи з благоустрою території.

З текстом позовної заяви ГО «Платформа громадський контроль» по оскарженню рішення виконавчого комітету проводити роботи з благоустрою території прибережної зони, можна ознайомитись тут.

Вимоги до проєктування нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту, реставрації та технічного переоснащення, що виконуються в рамках заходів з благоустрою територій населених пунктів та їх планованих частин, а також при проєктуванні, виконанні та прийманні робіт з благоустрою територій населених пунктів, передбачені ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій».

Сподобалось? Поділися!

Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

0 коментарів

*Помилка

*Помилка

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь