Доступ до Правосуддя

Отримання інформації від прикордонної служби про виїзд за кордон депутатів та посадовців

Останнім часом одна з резонансних тем у суспільстві — поїздки за кордон посадовців та депутатів під виглядом “службових відряджень”. Наразі закон дозволяє надавати документи про перетин кордону депутатами, а яким чином можна отримати цю інформацію — читайте у публікації. 

Зміни у законодавстві щодо перетину кордону депутатами та посадовцями

З 28 лютого 2023 року набули чинності зміни до Правил перетинання державного кордону (новий пункт 2-14), відповідно до якого під час воєнного стану члени Кабінету Міністрів, перші заступники та заступники різних міністерств, керівники центральних органів, депутати, судді та інші ключові посадовці мають право перетинати держкордон виключно на підставі службових відряджень.

Суддя, який відпочивав на Карибах під виглядом відрядження
Суддя, який під виглядом відрядження відпочивав на Карибах. Фото: СБУ

Отже, можливості для посадовців відпочивати і розважатися за кордоном під час війни зараз дуже обмежені.

Проте трапляються непоодинокі випадки, коли людина оформляє відрядження для участі у міжнародній конференції чи у важливій та корисній для держави зустрічі з іноземцями, а насправді просто їде на відпочинок, приділяючи “офіційній” події мінімум часу або ж не відвідуючи її взагалі.

Прикладом може бути випадок судді, який звинувачується у тому, що, прикриваючись участю у конференції із захисту переселенців та дітей-сиріт, насправді відпочивав на Карибах.

На наше переконання, громадськість має право знати про подібні “відрядження”, а інформація про перетин кордону щодо топпосадовців або скандальних випадків, які вже стали відомі громадськості, мають надавати на запити про отримання публічної інформації.

Куди звертатися за інформацією про виїзд за кордон депутатів чи посадовців

закордонний паспорт
Закордонний паспорт. Фото: Getty Images

Для цього вам потрібно звернутися до Голови Держприкордонслужби України або ж до її спеціального підприємства — Головного Центру обробки спеціальної інформації держприкордонної служби із запитом про надання публічної інформації.

Звичайно, що за загальними правилами інформація щодо перетину державного кордону тим чи іншим громадянином не відноситься до публічної та є суворо приватною.

Отже, у запиті краще максимально обґрунтувати суспільний інтерес у наданні цієї інформації:

  • Розказати про мету запитувача;
  • Розкрити природу запитуваної інформації (її важливість) та роль запитувача (додатковий плюс, коли запитувач — відома ГО, яка має хорошу репутацію, публікації чи відео на суспільно важливі теми і т.п.);
  • Зазначити, що в цьому випадку така інформація є готовою та доступною, тобто є в наявності у Держприкордонслужби.

Зразки документів щодо оскарження відмови:

Інформаційний запит до Держприкордонслужби

Позовна заява щодо оскарження відмови у відповіді на запит

Відповідь на відзив у справі (містить додаткові аргументи)

Головне — обов’язково показати, чому суспільна користь від отримання такої інформації перевищує потенційну шкоду від її оприлюднення.

Відмова у наданні цієї інформації може бути оскаржена в адміністративному суді.

У Дніпрі оскаржили відмову у наданні інформації про перетин кордону депутатами міськради

У засобах масової інформації та соцмережах почали з’являтися новини щодо того, що деякі депутати Дніпровської міськради, виїхали під час воєнного стану за кордон на підставі оформлених службових відряджень для участі у конференції із відбудови.

Але насправді вони відпочивали на Мальдівах у розкішному готелі, демонструючи коштовні ювелірні прикраси, споживаючи алкоголь, розважаючись тощо.

Депутати міськради Дніпра на Мальдівах
Кривошеєв Євген  разом з дружиною. Фото: Інсайдер UA/Telegram

Мова йде про Євгена Кривошеєва (голова постійної комісії міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин, фракція “Пропозиція”); Сергія Пустового (заступник голови постійної комісії міськради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин, фракція “Пропозиція”) та Каміля Примакова (голова депутатської фракції політичної партії “Європейська Солідарність” у міськраді).

“Платформа Громадський Контроль” звернулася із запитом до Держприкордонслужби, мотивуючи це дійсно серйозним резонансом та тим, що ці люди займають серйозні посади. Проте у наданні інформації нам відмовили.

Наша ГО  звернулася з позовом до суду, в якому просила визнати незаконною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби у наданні інформації на запит (№ 2013/24 від 20.09.2024) громадської організації «Платформа Громадський Контроль», та зобов`язати її надати.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду позов було задоволено. Звичайно, що попереду, ще апеляційне оскарження цього рішення, але, як бачите, позитивні приклади є.

Іншим прикладом є випадок, коли Газета «Особи» та Громадська організація «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» подали позов до суду з вимогою надати інформацію про виїзди за кордон депутата Дніпропетровської обласної ради Геннадія Гуфмана (був обраний від забороненої наразі партії “ОПЗЖ”).

Дніпропетровський окружний адмінсуд рішенням  у справі  №160/9340/23 визнав протиправною відмову Державної прикордонної служби надати цю інформацію, враховуючи її суспільне значення. Суд зобов’язав прикордонників надати дані про перетин кордону Гуфманом з 1 січня 2022 по 8 лютого 2023 року. Рішення суду набрало законної сили.

***

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Сподобалось? Поділися!

Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

0 коментарів

*Помилка

Завантаження Captcha...


Період перевірки reCAPTCHA закінчився. Будь ласка, перезавантажте сторінку.

*Помилка

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь