Містобудування

Як оскаржити містобудівну документацію

Оскарження містобудівної документації є важливим механізмом захисту прав громадян та юридичних осіб у сфері містобудування, бо саме від містобудівної документації та позиції громадян залежить, як буде виглядати ваше місто. Як це зробити та на яких підставах можна оскаржити містобудівну документацію — читайте у публікації.

У місцевій містобудівній документації (генплан, план зонування, детальний план територій) визначається, де будуть розташовані парки, сквери, школи, зони забудови багатоповерхівок, магазини та дороги, які забезпечують зручність і комфорт для кожного жителя.

Основні задачі містобудівної документації

Головна задача містобудівної документації — зробити місто безпечнішим, зеленішим та більш привабливим для життя.

Добре сплановане місто знижує затори на дорогах, покращує якість повітря та сприяє здоровому способу життя. Також містобудування допомагає зберегти історичну спадщину міста (історичні будівлі та їх простори) та водночас розвивати нові райони.

Саме від містобудівної документації може залежати, чи не з’явиться багатоповерхівка у вашому дворі та чи не перетвориться на будівельний майданчик сквер або інша зелена зона.

Читайте також: Як проходять громадські слухання щодо затвердження проєкту містобудівної документації

Оскарження містобудівної документації є крайньою мірою, а можливо і єдиною можливою, якщо орган місцевого самоврядування чи державної влади, який її затвердив, проігнорував думку містян на громадському слуханні та/або зробив це з порушенням закону чи будівельних норм.

Увага! Ваша участь та активна позиція на етапі розроблення містобудівної документації, особливо при громадському обговоренні, є вкрай важливою, бо закон допомагає пильним, а не тим, хто дрімає (лат. Leges vigilantibus, non dormientibus prosunt).

Детальніше про громадське обговорення написано тут.

Строки оскарження містобудівної документації

Наявність поданих пропозицій, заперечень, а також участь у процесі розроблення та подальшого затвердження містобудівної документації може дозволити уникнути судового процесу.

Якщо все ж доведеться звернутися до суду, то це допоможе обґрунтувати наявність порушених прав та/або інтересів.

Дізнатися більше: Як знести незаконний МАФ

Якщо орган місцевого самоврядування чи місцева адміністрація прийняли рішення та затвердили містобудівну документацію чи зміни до них і ви вважаєте, що ваші права або інтереси порушені, ви можете звернутись до адмінсуду.

Обговорення проєкту містобудівної документації

Важливо! Місцева містобудівна документація є нормативно-правовим актом (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 у справі №504/2797/16-а) та може бути оскаржена протягом всього строку її чинності (частина 3 статті 264 КАСУ).

Але затягувати з цим не варто, бо містобудівна документація починає діяти з моменту її затвердження.

Звернення із позовом до суду є складним і тривалим способом домогтися захисту порушеного права у сфері містобудівної діяльності. Будьте готові до того, що розгляд вашої справи може бути досить тривалим та не обмежиться однією інстанцією. 

Хто може оскаржити містобудівну документацію

Позивачем може бути громадська організація чи фізична/юридична особа, інтересів та/або прав якої стосується затверджена містобудівна документація.

Це зазначається у постанові Верховного Суду від 11.09.2023 року у справі № 320/258/19 та постанові від 24.10.2023 р. по справі № 380/15810/21).

Також громадяни можуть оскаржувати містобудівну документацію через порушення прав на безпечне довкілля. Робити це можна особисто або спільно (через об`єднання громадян), бо не потребує доведення порушення прав, тому що таке право належить кожному (постанова Верховного Суду від 11.06.2024 року у справі № 160/19750/22).

В якому суді можна оскаржити містобудівну документацію

Спори з оскарження містобудівної документації розглядають окружні адмінсуди за вибором позивача: за місцеперебуванням відповідача або позивача (ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України).

З інформацією про систему окружних адміністративних судів можна ознайомитись тут.

Основні підстави для оскарження

Підстави для оскарження можуть включати:

  • невідповідність містобудівної документації законодавству;
  • порушення правил забудови та державних будівельних норм (ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування  і забудова територій», ДБН Б.1.1-15:2012 «Склад та зміст генплану населеного пункту», ДБН Б.1.1-22:2017 «Містобудування. Склад та зміст плану зонування території»); 
  • недотримання процедури громадських обговорень та/або врахування пропозицій громадськості;
  • порушення процедур передбачених ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про стратегічну екологічну оцінку», Порядком розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації; 
  • невідповідність детального плану території плану зонування або генплану.

NOTA BENE!

Оскарження містобудівної документації є складним процесом, який вимагає глибокого розуміння законодавства та відповідних процедур. Важливо, щоб громадські організації або громадяни, які вирішили це зробити, мали доступ до кваліфікованої юридичної допомоги. 

Дніпровський апеляційний суд

ГО «Платформа Громадський Контроль» має успішні кейси з оскарження місцевої містобудівної документації, а саме документації про внесення змін до генерального плану розвитку міста Дніпра.

Постановою Верховного Суду від 11.06.2024 року у справі № 160/19750/22 було залишено без змін рішення попередніх інстанцій та зазначено, що внесення змін до містобудівної документації відбулось з порушенням закону та державних будівельних норм.

З текстом позовної заяви ГО «Платформа громадський контроль» по оскарженню місцевої містобудівної документації можна ознайомитись тут. Мова йде про документацію про внесення змін до генерального плану розвитку міста Дніпра.

Сподобалось? Поділися!

Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

0 коментарів

*Помилка

*Помилка

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь