Як знести незаконний МАФ
МАФ (мала архітектурна форма) — це невеликі конструкції та об’єкти, які встановлюють на вулицях та в інших громадських місцях. Вони призначені для забезпечення зручностей громадян або прикрашання міського простору. МАФи мають встановлювати згідно з міськими планами та нормативами, щоб забезпечити порядок і комфорт у громадських місцях. Проте бувають випадки, коли їх встановлюють без дозвільних документів. У цій статті ми розповімо, як можна знести незаконно встановлений МАФ.
До МАФів можуть належати кіоски, невеликі торгові павільйони, а також зупинки громадського транспорту, літні кафе тощо.
Встановлення МАФу
Встановлення МАФу можливе на підставі наступних документів:
- виданого дозволу від виконавчого органу місцевого самоврядування (зазвичай — управління/відділ архітектури міської ради);
- права на користування землею з відповідним цільовим призначенням (на підставі договору оренди або договору сервітуту);
- договорів про нецільове використання об’єкта благоустрою (тротуару) з комунальними підприємствами відповідного органу місцевого самоврядування чи його виконавчими органами.
Перевірте інформацію про дозвільні документи на встановлення МАФу
Для того, щоб з’ясувати чи має МАФ відповідні дозвільні документи можна перевірити інформацію з публічних джерел:
- Єдиний державний вебпортал відкритих даних (пошук здійснювати: “паспорт прив’язки/реєстр тимчасових споруд”);
- Сайт відповідного органу місцевого самоврядування (наприклад, офіційний сайт Фастівської міськради);
- Сайт публічної кадастрової карти України (наразі ця сторінка не активна, але натомість є неофіційні джерела — відкриті дані земельного кадастру; кадастрова карта земельних ділянок; аналітична система Opendatabot тощо).
Подайте запит на отримання публічної інформації
Якщо інформація у публічних джерелах відсутня або є недостатньою, варто подати запит на доступ до публічної інформації. Його можна відправити як у паперовій, так і в електронній формі на e-mail відповідного органу або скориставшись цим сервісом.
Увага! У запиті варто детально описати місце розташування об’єкта та/або долучити фотокартки об’єкта з прив’язкою до території.
Читайте також: Як боротися з незаконною забудовою в Україні
Підстави для знесення МАФу
Правовою підставою для того, щоб знести незаконний МАФ може бути рішення відповідного виконавчого органу місцевого самоврядування/суду за таких умов:
- встановлення без відповідних дозволів;
- Закінчився термін дозволу на розміщення об’єкта;
- МАФи розміщені з порушенням або не відповідають нормативам, стандартам тощо.
Порушенням нормативів та стандартів може бути розміщення МАФу з наступними порушеннями:
- з пошкодженням або знищенням зелених насаджень;
- ближче ніж за 20 метрів до перехресть;
- з порушенням ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина I. Проєктування. Частина II. Будівництво», ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»;
- розмір МАФу перевищує 30 квадратних метрів тощо.
Що робити, якщо МАФ встановили незаконно
Залежно від наявності або відсутності дозвільних документів на встановлення МАФу варто:
- звернутися з заявою до відповідного органу місцевого самоврядування та попросити знести незаконно встановлений МАФ на підставі того, що об’єкт не має дозволу;
- звернутися з заявою щодо скасування дозвільних документів на його встановлення, якщо МАФ встановлено за дозволом, але з порушенням нормативів, стандартів тощо.
Увага! У випадку наявності документів, що підтверджують той факт, що на МАФ наявна реєстрація права власності, як на об’єкт нерухомого майна, демонтаж здійснюється за рішенням суду. У випадку відсутності реакції зі сторони органу місцевого самоврядування варто розглянути варіант оскарження бездіяльності або оскарження дозволу на встановлення МАФу.
Дізнатися більше: Як захистити занедбану культурну спадщину в Україні
Актуальні нормативні акти:
- Закони України «Про благоустрій населених пунктів», «Про регулювання містобудівної діяльності»;
- Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 №244;
- Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 р. №198.
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування